Solpadeine comprimate


  • Solpadeine comprimate
  • 10,00 LEI

    Pretul contine TVA

S.C. ETERO PHARM S.R.L. nu poate garanta disponibilitatea in stoc a tuturor produselor prezentate in site.
Oferta produselor afisate este valabila in limita stocului disponibil.

Solpadeine comprimate

Indicatii:
Solpadeine comprimate este recomandat pentru calmarea durerilor uşoare – moderate din reumatism, din sciatică şi lumbago.
De asemenea, sunt recomandate pentru ameliorarea rapidă a cefaleei (inclusiv din sinuzite), migrenelor, durerilor menstruale, durerilor determinate de luxatii, durerilor dentare, nevralgiilor, durerilor în gat, a febrei şi simptomelor din Raceala si Gripa.

Solpadeine comprimate conţine trei substante active: paracetamol – cu actiune analgezica (calmează durerea) şi antipiretica (scade febra), fosfat de codeină - ca analgezic şi cafeină - pentru calmarea rapida a durerilor de intensitate moderată şi moderat-severă.

Compozitie:
Solpadeine comprimate
Un comprimat conţine paracetamol 500 mg, fosfat de codeină hemihidrat 8 mg, cafeină anhidră 30 mg.
De asemenea mai conţin şi excipienţi: Amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidona, talc purificat, stearat de magneziu, celuloza microcristalina, acid stearic si Imaje Red Ink FT 128 (etanol 95%, apă demineralizată, hidroxipropilmetilceluloză, carmoisine (E 122).

Contraindicatii:
Solpadeine comprimate nu se administrează daca:

- Utilizati şi alte produse care conţin paracetamol.
- Sunteţi alergic la paracetamol, codeină, cafeină sau la oricare dintre excipienţi.
- Suferiţi de astm bronşic sau de afectiuni insotite de deprimare respiratorie sau presiune intracraniana crescută, aveti un traumatism cranio-cerebral sau după intervenţii chirurgicale la nivelul cailor biliare.
- Aveţi diagnosticul de insuficienţă hepatocelulară Solpadeine comprimate nu trebuie utilizat la copiii sub 12 ani.

Precautii:

Înainte de a utiliza Solpadeine comprimate, cereţi sfatul medicului:
- dacă suferiţi de afecţiuni severe renale sau hepatice, inclusiv afectare hepatica alcoolica;
- dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi;
- dacă sunteţi în tratament pentru depresie (de exemplu, cu inhibitori de monoaminoxidază) sau probleme respiratorii;
- dacă utilizati medicamente recomandate de medicul dumneavoastră pentru greaţă, vărsături, hipercolesterolemie (metoclopramida, domperidona sau colestiramină);
- dacă utilizati anticoagulante (warfarină, alte cumarinice) – medicamente pentru prevenirea cheagurilor – şi aveţi nevoie de un analgezic ca tratament cronic. Paracetamolul creste concentratia acestora şi creşte riscul de sângerare. Puteţi utiliza însă doze ocazionale de paracetamol.

Doze si mod de administrare:
Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani
1-2 comprimate filmate Solpadeine comprimate de 3-4 ori pe zi, dacă este necesar. Nu se administrează mai des de 4 ore interval şi nu se depăşesc 4 administrari (8 comprimate) în 24 de ore.

Copii
Produsul nu este recomandat copiilor sub 12 ani.
Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, va rugam sa va adresati medicului dumneavoastra.
Nu depăşiţi dozele recomandate. Dacă aţi depăşit doza recomandată, va rugam sa va adresati medicului dumneavoastra sau la cel mai apropiat spital, chiar dacă nu vă simţiţi rău. Supradozajul poate determina insuficienta hepatica.

Ambalaj, prezentare:  Cutie cu 1 blister din Al/PVC a 12 comprimate.

Spune-ţi opinia

Notă: Codul HTML este citit ca şi text!
    Rău           Bun

Produse din aceeasi categorie

Klabax 500 mg x 14 cp. film
TranzActiv x 20 cp

TranzActiv x 20 cp

10,00 LEI

Paduden 200 mg x 10 cps
Condyline 0,5%  5 mg/ml solutie cutanata
Indometacin Arena 25mg x 30 cps
Nexium 40 mg, cp. film.
Cefort 1 g x 10 pulb. pt. sol. inj./perf.
Hexpectoral Mentol 20mg/ml x 150 ml

Etichete: Solpadeine, comprimate, Solpadeine comprimate, Glaxo, SmithKline, Glaxo SmithKline

CELE MAI POPULARE PRODUSE

Caffetin Cold Max x 10 plicuri
Paracetamol 500mg x 20 cpr, Polisano
Apuretin x 30 cps

Apuretin x 30 cps

23,00 LEI

Apidermin Lux

Apidermin Lux

12,00 LEI

Bitter Suedez BANO x 100 ml
Top