Saridon 10 cp.


  • Saridon 10 cp.
  • 8,00 LEI

    Pretul contine TVA

S.C. ETERO PHARM S.R.L. nu poate garanta disponibilitatea in stoc a tuturor produselor prezentate in site.
Oferta produselor afisate este valabila in limita stocului disponibil.

Saridon 10 cp.

Indicatii:

Saridon este un medicament analgezic. El amelioreaza durerea si scade febra. Este folosit in tratamentul durerii de cap, durerii de dinti, durerii menstruale, durerii reumatice, durerii aparute in urma interventiilor chirurgicale si al durerii si febrei din raceala si gripa.

Contraindicatii:

Nu trebuie sa utilizati Saridon daca aveti hipersensibilitate la propifenazona, la alte pirazolone sau ta paracetamol (acetaminofen).
Nu trebuie sa utilizati Saridon daca aveti o afectiune hepatica sau renala grava sau o forma de anemie mostenita (o forma de anemie hemolitica).
Saridon nu trebuie administrat la copiii sub 12 ani.

Compozitie:

Un comprimat contine, ca substante active, paracetamol 250 mg, propifenazona 150 mg si cafeina 50 mg si excipienti: celuloza microcristalina, hipromeloza, formaldehid-cazeina, amidon de porumb, talc, stearat de magneziu, dioxid de silieiu coloidal anhidru.

Precautii:

Nu utilizati doze de Saridon mai mari decat cele prezentate in acest prospect. Ca si in cazul tuturor analgezicelor, nu trebuie sa utilizati Saridon in mod regulat o perioada indelungata, doar daca acest lucru v-a fost recomandat de catre medic.
Trebuie sa tineti minte ca daca utilizati fara intrerupere analgezice pentru tratamentul durerii de cap, aceasta se poate croniciza.
Daca utilizati Saridon sau oricare alt analgezic ce contine paracetamol (acetaminofen) o perioada indelungata puteti sa suferiti leziuni renale si chiar insuficienta renala.
Daca aveti febra sau durere ce dureaza de mai mult de 1 saptamana trebuie sa va adresati medicului dumneavoastra.
Daca suferiti de astm bronsic, rinita sau urticarie cronica sau daca aveti hipersensibilitate la alte analgezice sau medicamente antireumatice, trebuie sa utilizati Saridon doar daca v-a fost prescris de catre medicul dumneavoastra. La unii dintre pacientii care utilizeaza medicamente ce contin paracetamol (acetaminofen) sau propifenazona, mai ales la cei predispusi, au fost raportate tulburari respiratorii si circulatorii.
Nu utilizati analgezice precum Saridon in cazul in care consumati etanol sau daca suferiti de orice afectiune legata de consumul de etanol.
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca suferiti de vreo boala sau aveti alergii, sau daca utilizati alte medicamente (chiar dintre cele ce pot fi obtinute fara prescriptie medicala).

Ambalaj, prezentare : 10 comprimate.

 

Spune-ţi opinia

Notă: Codul HTML este citit ca şi text!
    Rău           Bun

Produse din aceeasi categorie

Aerius 0,5mg/ml sirop
Tetraciclina ATB 250 mg x 20 cps.
Ceclor (R) 125mg/5ml x 1 gran. susp. orala
Femoston 2/10 x 28cps.film
Brocriptin 2,5mg x 40 draj.

Etichete: Saridon, cp., Saridon 10 cp., Bayer

CELE MAI POPULARE PRODUSE

Caffetin Cold Max x 10 plicuri
Paracetamol 500mg x 20 cpr, Polisano
Apuretin x 30 cps

Apuretin x 30 cps

23,00 LEI

Apidermin Lux

Apidermin Lux

12,00 LEI

Bitter Suedez BANO x 100 ml
Top